CESTA DO CHORVATSKA

Obytňákem do Chorvatska: novinky v Rakousku a pozor na techničák ve Slovinsku

Češi na Chorvatsko nezanevřeli. Loni tuto zemi na Jadranu navštívilo téměř 850 tisíc turistů z České republiky, což je o šest procent víc než v posledním předcovidovém roce 2019. 

75% cestovatelů vyrazilo po vlastní ose a 16% z nich se ubytovalo v kempech. Jaké novinky letos čekají karavanisty na cestě do Chorvatska? A na co si dát pozor?

Nejprve dobré zprávy. Rakousko, jedna ze dvou klíčových tranzitních zemí, od roku 2024 zavedlo jednodenní dálniční známku. Pro vozidla do 3,5 tuny (osobní auta i obytné vozy) vyjde na 8,60 Euro, což je výhodnější pro turisty, kteří alpskou zemí zvládnout projet za jeden den. Desetidenní známka stojí 11,50 Eur, proti loňskému roku podražila. Existuje i dvojměsíční známka za 28,90. Známku lze koupit jako tradiční nálepku a seženete ji na hraničních přechodech, na čerpacích stanicích a podobně. Rakušané zřídili i e-shop. 

Ten oficiální je na adrese https://shop.asfinag.at/cs/. K dispozici je česká mutace stránky.

MÝTO NA SLOVINSKÝCH DÁLNICÍCH

Mýto na slovinských dálnicích se již třetím rokem platí elektronicky na adrese https://evinjeta.dars.si, kde jsou informace i v českém jazyce . Osobní vozy spadají do kategorie 2A, kde měsíční známka stojí 32 Eur a týdenní 16 Eur. Ceny zůstaly stejné jako v roce 2023. Obytná auta spadají také do třídy 2A. Podmínkou je, že v oficiálních dokladech jsou otypována jako obytná.

Druhým klíčovým parametrem je výška nad přední nápravou: dodávky, které se vejdou do 130 cm, platí stejně jako osobní vozy.

SEZNAM MODELŮ ROZŠÍŘENÝCH PODLE TÉTO MÍRY NAJDETE NÍŽE:

Pro lepší pochopení modelový příklad: pokud jedete přes Slovinsko Fiatem Ducato, do kterého jste si sami udělali jednoduchou vestavbu, patříte do kategorie 2B a měsíční známka pro vás je za 64 eur. Ale pokud jedete tovární obytnou vestavbou a maté tento fakt zanesený v malém technickém průkazu, platíte jen polovinu.

V CHORVATSKU SAMOTNÉM JE LETOS VŠE PŘI STARÉM

Mýto se platí přímo na dálnicích podle pravidla "Zaplatím, kolik ujedu." Jeho cena závisí na jak délce trasy, tak i na výšce, hmotnosti a počtu náprav vozidla. Zatímco osobní automobil na trase Umag-Nova Vas na Istrii zaplatí 1,3 Eura, pro obytné auto vyjde mýto na 2,30 Eura. Soupravy s obytným přívěsem i obytné vozy do 3.5t spadají do skupiny 2. Ušetřit na mýtu můžete pomocí ENC krabičky.

Zaprvé se vyhnete frontám u mýtných bran a za druhé budete platit nižší mýtné zhruba o 22%. Zapůjčení krabičky ENC vyjde na 400 Kč za 12 dnů (+1 000 Kč vratná kauce), resp. 600 Kč na 17 dnů (+ vratná kauce 1 200 Kč). 

Interaktivní kalkulačku pro výpočet ceny mýtného najdete na https://bina-istra.com/en/cestarina/cjenik-dionica-na-karti

Od prosince 2024 by na chorvatských dálnicích měli začít testovat nový systém elektronického mýta.

ELEKTRONICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY

Skvělé je, že všechny dálniční známky se dnes dají koupit elektronicky. Doporučujeme využívat oficiální e-shopy, které jsou uživatelsky příjemné i pro česky hovořící mototuristy. Na internetových stránkách, které provozují zprostředkovatelé a které ve vyhledávačích vybíhají na horních sponzorovaných pozicích, zákazník riskuje vyšší cenu. 

V Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku jsou některé dálniční tunely zatíženy zvláštním mýtem, které pak náklady na cestu k moři zvyšuje.

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu