CESTA DO CHORVATSKA
Obytňákem do Chorvatska: novinky v Rakousku a pozor na techničák ve Slovinsku
Češi na Chorvatsko nezanevřeli. Loni tuto zemi na Jadranu navštívilo téměř 850 tisíc turistů z České republiky, což je o šest procent víc než v posledním předcovidovém roce 2019.
75% cestovatelů vyrazilo po vlastní ose a 16% z nich se ubytovalo v kempech. Jaké novinky letos čekají karavanisty na cestě do Chorvatska? A na co si dát pozor?
Nejprve dobré zprávy. Rakousko, jedna ze dvou klíčových tranzitních zemí, od roku 2024 zavedlo jednodenní dálniční známku. Pro vozidla do 3,5 tuny (osobní auta i obytné vozy) vyjde na 8,60 Euro, což je výhodnější pro turisty, kteří alpskou zemí zvládnout projet za jeden den. Desetidenní známka stojí 11,50 Eur, proti loňskému roku podražila. Existuje i dvojměsíční známka za 28,90. Známku lze koupit jako tradiční nálepku a seženete ji na hraničních přechodech, na čerpacích stanicích a podobně. Rakušané zřídili i e-shop.
Ten oficiální je na adrese https://shop.asfinag.at/cs/. K dispozici je česká mutace stránky.
MÝTO NA SLOVINSKÝCH DÁLNICÍCH
Mýto na slovinských dálnicích se již třetím rokem platí elektronicky na adrese https://evinjeta.dars.si, kde jsou informace i v českém jazyce . Osobní vozy spadají do kategorie 2A, kde měsíční známka stojí 32 Eur a týdenní 16 Eur. Ceny zůstaly stejné jako v roce 2023. Obytná auta spadají také do třídy 2A. Podmínkou je, že v oficiálních dokladech jsou otypována jako obytná.
Druhým klíčovým parametrem je výška nad přední nápravou: dodávky, které se vejdou do 130 cm, platí stejně jako osobní vozy.
SEZNAM MODELŮ ROZŠÍŘENÝCH PODLE TÉTO MÍRY NAJDETE NÍŽE:
Pro lepší pochopení modelový příklad: pokud jedete přes Slovinsko Fiatem Ducato, do kterého jste si sami udělali jednoduchou vestavbu, patříte do kategorie 2B a měsíční známka pro vás je za 64 eur. Ale pokud jedete tovární obytnou vestavbou a maté tento fakt zanesený v malém technickém průkazu, platíte jen polovinu.
V CHORVATSKU SAMOTNÉM JE LETOS VŠE PŘI STARÉM
Mýto se platí přímo na dálnicích podle pravidla "Zaplatím, kolik ujedu." Jeho cena závisí na jak délce trasy, tak i na výšce, hmotnosti a počtu náprav vozidla. Zatímco osobní automobil na trase Umag-Nova Vas na Istrii zaplatí 1,3 Eura, pro obytné auto vyjde mýto na 2,30 Eura. Soupravy s obytným přívěsem i obytné vozy do 3.5t spadají do skupiny 2. Ušetřit na mýtu můžete pomocí ENC krabičky.
Zaprvé se vyhnete frontám u mýtných bran a za druhé budete platit nižší mýtné zhruba o 22%. Zapůjčení krabičky ENC vyjde na 400 Kč za 12 dnů (+1 000 Kč vratná kauce), resp. 600 Kč na 17 dnů (+ vratná kauce 1 200 Kč).
Interaktivní kalkulačku pro výpočet ceny mýtného najdete na https://bina-istra.com/en/cestarina/cjenik-dionica-na-karti .
Od prosince 2024 by na chorvatských dálnicích měli začít testovat nový systém elektronického mýta.
ELEKTRONICKÉ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY
Skvělé je, že všechny dálniční známky se dnes dají koupit elektronicky. Doporučujeme využívat oficiální e-shopy, které jsou uživatelsky příjemné i pro česky hovořící mototuristy. Na internetových stránkách, které provozují zprostředkovatelé a které ve vyhledávačích vybíhají na horních sponzorovaných pozicích, zákazník riskuje vyšší cenu.
V Rakousku, Slovinsku i Chorvatsku jsou některé dálniční tunely zatíženy zvláštním mýtem, které pak náklady na cestu k moři zvyšuje.