ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ SKUPINY B ZMĚNÍ PRAVIDLA

Maximální přípustná hmotnost vozidla vroste ze 3,5 na 4,25 tuny

Řidičský průkaz skupiny B změní pravidla. Nově ho bude možné využít i na čtyřtunová auta.

Maximální přípustná hmotnost vozidla vroste ze 3,5 na 4,25 tuny. Jásat budou zejména cestovatelé.

Dobrá zpráva je, že se už nemusíte bát nákupu vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Nová pravidla umožní s řidičským průkazem skupiny B řídit vozidla až do hmotnosti 4,25 tuny. To znamená, že si můžete naložit do vozidla více věcí, aniž byste překročili maximální celkovou hmotnost.

Zatímco dosud bylo možné s řidičským průkazem skupiny B šoférovat auta o maximální hmotnosti pouze 3,5 tuny, brzy by to mělo být až 4,25 tuny. Tento návrh schválil evropský parlament a nyní už se jen čeká na doladění rámcových podmínek. Radostná zpráva je to zejména pro milovníky obytných vozů, kteří se nebudou muset ve výběru omezovat, řešit problémy kolem doložnosti, nebo si kvůli tomu dělat řidičák skupiny C1.

VYJÍMKU DOSTANOU JEN ELEKTROMOBILY - BYL PŮVODNÍ NÁVRH

Elektromobily jsou výrazně těžší než auta se spalovacím motorem, což je mimo jiné také jeden z důvodů, proč k navýšení limitů došlo. Evropská unie, která je jejími hlavním propagátory, se tímto krokem opět snaží "bezemisní" mobilitu přiblížit novým zákazníkům. Především pak řidičům dodávek nebo dobrodruhům v obytných vozech. Výrobci totiž díky změně pravidel pro řidičské oprávnění skupiny B budou moci přestavovat také vozy s elektrickým pohonem. Už dnes se však najdou osobní elektromobily, které samy o sobě váží přes 3,5 tuny. Zatím jich sice není moc, ale pochopitelně budou přibývat.

Výše zmíněné potvrzuje i fakt, že evropský parlament měl v návrhu dodatek, kvůli kterému by se zvýšení maximální přípustné hmotnosti ze 3,5 na 4,25 tuny týkalo pouze vozidel s alternativními pohony. Naštěstí pro běžné motoristy byl ale nakonec tento dodatek z návrhu vyňat, informoval o tom německý autoklub ADAC. Navýšení hmotnostního limitu pro skupinu B se tak v případě obytných automobilů bude vztahovat na všechny typy pohonů.

Jedno zásadnější omezení se však přeci jen v návrhu najde, abyste totiž mohli řídit auto s hmotností do 4250 kilogramů, musíte být držitelem řidičského průkazu skupiny B minimálně dva roky. Řidiči dále budou muset myslet na to, že tímto krokem se nebudou měnit pravidla silničního provozu nebo výše pojistného či mýtného. Čtyřtunové auto tak sice budete moci řídit s řidičským oprávněním skupiny B, ale stále musíte dodržovat nižší rychlostní limity i další předpisy specifické pro těžší vozidla, uvádí server Promobil.de.

Naopak dobrou zprávou je, že navýšení maximální přípustné hmotnosti pro nejrozšířenější řidičský průkaz by mělo platit pro všechny země Evropské unie. Schválený návrh pak počítá i s tím, že hmotnostní limit pro skupinu B stoupne na 4,25 tuny nejen u obytných aut, ale také například u elektromobilů, respektive "automobilů na alternativní paliva".

Jak jsme naznačili, návrh už v únoru schválil evropský parlament a nyní už se jen čeká na ujednání přesných rámcových podmínek mezi Komisí, Radou a Parlamentem. Hotovo by tak mělo být po nadcházejících volbách do Evropského parlamentu (6. až 9. června 2024).

Zdroj: https://autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/ridicsky-prukaz-skupiny-b-zmeni-pravidla-nove-ho-bude-mozne-vyuzit-i-na-ctyrtunova-auta

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu