Elektrická energie je to, co dodává obytnému přívěsu i obytnému automobilu pocit pohodlí, jakého běžně dosáhnete pouze doma. Proto nabízíme montáž další doplňkové výbavy na přání zákazníka. Více informací o sekci "NEZÁVISLÁ ENERGIE" nebo objednávky instalace naleznete ZDE.
Přestože je kempování často spojováno s myšlenkou minimalismu, jednoduchosti a osamělých přírodních zážitků – většina z nás má na palubě řadu elektrických a elektronických zařízení, která je třeba na cestách zásobovat energií: vodní pumpa, lednička, manévrovací pohon , televizi, notebook, smartphone a někdy mnohem více. To vyžaduje překvapivé množství elektřiny – což je zvláště patrné v kempech, které účtují podle spotřeby.
SÍŤOVÁ ENERGIE
Pro mnoho cestovatelů je napájení ze sítě v kempu nebo na hřišti zcela dostačující. To znamená, že můžete snadno používat všechna 230voltová zařízení v obytném voze a také ovládat chladničku.
Kabely a adaptéry
Elektřina značně usnadňuje (kemp) život, ale může být také nebezpečná: dotek neizolovaného nebo mokrého kabelu může v nejhorším případě vést k úmrtí v důsledku úrazu elektrickým proudem. Poškození kabelu může také vést k přehřátí a dokonce k požáru. Proto existují předpisy upravující, které kabely lze při kempování použít:
- Podle DIN jsou povolena pryžová hadicová vedení standardu HO7RN-F 3G 2,5 mm² nebo lepší. Tyto kabely jsou obzvláště stabilní a vydrží přejíždění jinými vozidly.
- Kabel smí být maximálně 25 m dlouhý a nelze jej dále prodlužovat.
- Nezáleží na tom, zda se použije volné lanko nebo buben. Buben musí být vhodný pouze pro venkovní použití a musí mít na obou koncích kabelu modré spojky nebo zástrčky CEE. Tyto zástrčky jsou odolné proti stříkající vodě a mají ochranu proti přepólování.
Na mnoha místech, zejména v zahraničí, však stále můžete najít konvenční zástrčky Schuko. K tomu potřebujete odpovídající adaptér, což je přísně v rozporu s předpisy. Aby bylo toto spojení alespoň chráněno, mělo by být vždy ve speciální bezpečnostní schránce pro zástrčky CEE.
Pojistky
Energie ze sítě je obvykle chráněna na obou stranách: v kempu i v kempingovém vozidle. Ochrana v kempech je obvykle 4 až 16 A (ampér). Někdy se vás po příjezdu zeptají, kolik potřebujete. 4 A může stačit na lednici a televizi, ale pokud se nabíjí i počítač a mobil, ubývá a pojistka může "vylétnout". Ventilátory nebo klimatizační systémy vyžadují vyšší ochranu.
V kempingových vozidlech jsou pojistky obvykle instalovány v blízkosti elektrické zásuvky. Pokud dojde ke zkratu nebo přetížení v obvodu, můžete po odstranění chyby jednoduše zatlačit zařízení proti převrácení zpět nahoru. Naproti tomu malé zásuvné pojistky, které jsou známé z automobilového sektoru, musí být vyměňovány častěji. Je proto vhodné mít na palubě vždy náhradní sadu
12V ELEKTRICKÝ SYSTÉM
Stále více karavanů je nyní vybaveno přídavnou nástavbovou baterií (nazývanou také palubní baterie), která dodává stejnosměrný proud 12 V do palubní sítě. Dobíjí se za jízdy alternátorem nebo když stojí z břehů, solárním systémem na střeše nebo přes generátor. Existují různé typy baterií (např. mokré baterie, olověné gelové baterie, AGM baterie, LiFePo baterie), z nichž každá má různé kapacity a také výhody a nevýhody.
Aby bylo možné napájet a používat palubní elektrický systém, jsou kromě samotné baterie zapotřebí následující díly:
- nabíječka, která odpovídá typu instalované baterie a jejíž výkon je alespoň 10 % kapacity baterie.
- invertor pro transformaci z 12V na 230V, pokud mají být 230V zařízení provozována v karavanu bez napájení z pevniny
- booster (DC-DC) nabíjení, který si "vyžaduje" od alternátoru konstantní vysoké napětí, aby jej bylo možné spolehlivě nabíjet za jízdy.
- ideálně 13pinovou zástrčku, která má i permanentní plus a nabíjecí kabel.
SOLÁRNÍ SYSTÉMY
Další možností, jak zůstat nezávislý na pevnině, jsou solární systémy. Ty lze namontovat na střechu karavanu, pokud prostor nezabírají střešní poklopy a/nebo jiné vybavení, jako je satelitní parabola. Nabízejí skvělý způsob, jak nabíjet palubní baterii, když stojíte na volné noze nebo v kempech, aniž byste se museli spoléhat na břeh. Moderní solární články jsou velmi výkonné a dokážou poskytnout značné množství energie i při zatažené obloze. Je však důležité zvolit vhodný solární regulátor, který energii efektivně napájí do baterie a zabraňuje přebíjení.
Skládací solární panely
Skládací panely jsou lehké, šetří místo a snadno se přepravují. Dají se rychle postavit a stejně jako jejich "velcí sourozenci" na střeše přeměňují sluneční energii na energii elektrickou – sice ne ve stejném množství, ale pro běžné každodenní kempování většinou zcela postačující.
Další výhoda: Přenosné solární panely lze umístit kamkoli chcete. Zatímco je váš karavan ve stínu, panel je postaven na prudkém slunci a dodává energii, aniž byste se potili. Podle našeho názoru je nejflexibilnější kombinací mobilní elektrárna se skládacím solárním panelem.
MOBILNÍ ELEKTRÁRNY
Přenosné elektrárny se ukázaly jako perfektní řešení pro napájení vašeho karavanu, pokud nemáte prostor pro trvalou instalaci nebo chcete zůstat trochu mobilní. Jsou to v podstatě velké "baterie", které mohou napájet různá zařízení přes USB, 12V nebo dokonce 230V. Tyto elektrárny lze nabíjet ze sítě, z vozidla nebo pomocí skládacích solárních panelů. A i když doma není elektřina, doplňkový zdroj energie je velmi praktickým pomocníkem. Další informace najdete v našem podrobném článku "Přenosná elektrárna pro karavan – alternativa k pevně zabudované palubní baterii?
A v třídílné sérii "Basic Electricity Knowledge" na CamperStyle.de jdeme ještě podrobněji:
- Elektřina v obytných automobilech a karavanech – základy
- Pobřežní energie – ale správně!
- Příkon a úspora elektrické energie v karavanech a obytných vozidlech.
Zdroj: https://blog.fendt-caravan.com/stromversorgung-im-caravan/?fbclid=IwAR0CaktH3BPPZ5p6BbcAHAs_0LD0qstNa-HM5EF3grQFp6EjnmEmipujack
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/pomuze-slunce-baterie-energeticky-sobestacnym-karavanem