Rakousko - Slovinsko

Klientský tip na dovolenou karavanem

Klientský TIP

Cestovní rozjezd na začátek, město Graz. Velmi dobrý kemp Reisemobilstellplatz Graz (GPS 47.0250283N, 15.3940664E) ležící v ideální vzdálenosti od dálnice a centra města. Dostatek místa pro parkování karavanu i obytných aut, velmi pěkné sanitární zařízení a vše kolem za 1. Bezprostředně vedle kempu leží nádherný nerezový bazén o velikosti asi 100x50bm, na dně pokrytý kamennými oblázky. Dostupnost do centra od zastávky MHD (cca 10 min pěšky od kempu) s celodenním lístkem 5 EUR, s platností i na lanovou dráhu na hrad, je ideální. Prohlídka města ležícího na řece Mur v poklidném tempu zabere 2-3 hod. Určitě stojí za návštěvu.

Klagenfurt - Minimundus - Pyramidenkogel

V odpoledních hodinách, po osvěžující koupeli, přesun cca 180km do Klagenfurtu. Klagenfurt ležící u nádherného jezera Wörthersee s mírně minerální, teplou vodou, ideální pro výlety na kolech kolem jezera. Na východním břehu jezera leží kemp, který je v sezonu bohužel neustále plný a přelidněný. V mimo sezonu asi dobré. Avšak naše doporučení pro kempování je 7 km na jih k jezeru Rauschelesee, a SUPER kemp Reichman (GPS46.5828914N, 14.2283275E), jezero parádní koupání, klidné prostředí, parádním dojezdem do Klagenfurtu, dále 12 km na rozhlednu Pyramidenkogel, kterou můžete pozorovat přímo z kempu - Nejvyšší rozhledna s dřevěnou konstrukcí na světě.

Při pěkném počasí vyhlídka s dohledem i na Triglav a celé panorama Julských alp.

Klagenfurt - MINIMUNDUS (www.minimundus.at) miniaturní stavby z celého světa na malém kousku plochy. Prohlídka v klidném tempu zabere cca 2 hod.

Poloha Minimundusu je ideální i k výjezdu na kole kolem jezera, popřípadě i směrem do centra města. Kolem jezera vede cyklostezka, občas s pěknou hospůdkou. Nenáročné i s dětmi.

Ljubljana - kaňon Škocjanské jame - Jeskyně Postojenska

Z Klagenfurtu, směrem do Slovinska jsme přejeli přes sedlo Loiblpass, UPOZORNĚNÍ. Do sedla je zákaz vjezdu přípojných vozidel nad 750kg, obytná auta mohou projet. My jsme projeli také, asi jako první v historii s karavanem, ale na hranici s příspěvkem Rakouské policii za 20EUR. Doporučuji tedy s karavanem do Slovinska projíždět tunelem po A11 přes Rosenbach, tunel poplatek 7EUR. Vzhledem k nepřízni počasí v alpách jsme cestu protáhly až na jih na Slovinské pobřeží do Portorože. Z Klagenfurtu cca 3 hod. Dálniční poplatek! Doporučení zastávek k navštívení po cestě na pobřeží.

Hlavní město Ljubljana, krátká zastávka na 2 hod, více asi není potřeba. Absolutní doporučením je Škocjanské jame. Největší podzemní kaňon v Evropě. Jeskyně svoji krápníkovou výzdobou našince, který byl v jakékoliv jeskyni v moravském krasu nenadchne, ale dominantní je velikost kaňonu, která určitě překvapí všechny. Moc pěkné. Obsahuje dvě trasy, jedna pod povrchem a druhá nad povrchem ve spodní části kaňonu. Absolvovali jsme pouze první část, která je určitě zajímavější a trvá cca 1:20 had, s dětmi ideální. V jeskyně je přísný zákaz focení, i na mobilní telefon.

Jeskyně Postojenska. Již na první pohled především v období prázdnin a top turistického ruchu, je vidět, že jste přijeli na "Václavák". Jelikož tuto atmosféru nevyhledáváme, tak jsme zaveleli k úprku. Oproti menším jeskyním a pohodové atmosféře je to tu masakr, se vším všudy. Jeskyně je atraktivní asi jen vláčkem, který v něm jezdí, ale jak jsme se později dozvěděli, tak aby stíhali nápor turistů, jezdil vláček v jeskyni rychlostí Pendolina, a vstupné pro 4-členou rodinu bylo cca 100 EUR. Určitě v případě prohlídky, mimo turistickou sezonu!

Nedaleko od Postojne, se nachází Lipice, proslulé chovem koní. Velice příjemné prostředí příjezdu, mezi ohradami se stády těchto krásných koní, kde jsme v zákazu stání zastavily a u ohrad koně hladily. Jelikož nejsme příliš velcí koňáci, do areálu jsme nevstupovali. Vstup cca 20EUR/osoba

Příjezd na Slovinské pobřeží. Je zde více kempu, ale nakonec padla volba na camp Lucia. Velice příjemný kemp přímo u moře s výbornou dostupností do centra Portorože. Doporučuji býti dále od moře, kvůli hluku s přilehlých restaurací. Z kempu, po pěkné cyklostezce dojedete po pobřeží do Piraně. Jednoznačný cíl a skvost této oblasti. S dětmi nám to trvalo cca 40 min i se zmrzlinou (12km) 

Piraň je překrásné starobylé přístavní město s pohodovou atmosférou.

Bled a Bohinj
Po krátkém oddechu u moře jsme se přesunuli do Julských alp k jezeru Bled a Bohinj. Z důvodu Slovinských svátku byly kempy zaplněné. Využili jsme kempu Libce, který byl volný. Příjemný kemp vzdálený od Bledu cca 10 km. Kemp u jezera Bled. Neustále plný, je potřeba přijet do 9:00 hod ráno. Neberou rezervace. Pro obytné vozy je možno za 20EUR /noc využit parkoviště na ulici Kolodvorská, poblíž nádražní stanice Bled. Bez možnosti napojení na elektro.

Po cestování kolem jezer a jejich okolí DOPORUČUJI kemp v Bohinskej Bystrici Kamp Danica GPS46.2748881N, 13.9475006E. Velice příjemný kemp ležící u řeky Sava Bohnjka s dostupností po cyklostezce na Jezero Bohinj, s dostupností vozem k jezeru Bled. Pozor, nebraly rezervace. Ideální v Bledu na infocentru provolat kempy, ušetří se spoustu času s případným vracením z Bohinu zpět.

Bled
Příjemné místo s jezerem s termální vodou, na koupání ideální teplota. Prohlídka kolem jezera s návštěvou Bledského hradu, popřípadě plavba na lodičce kolem ostrova s kostelem. 

Bohinj
Jednoznačně pro nás hezčí a příjemnější než Bled. Jeho okolí zasazené bezprostředně mezi masivy hor je kouzelné. Koupání v jezeře parádní, malinko chladnější voda, ale v letních měsících osvěžující. 

Kaňon Korito Mostnice 
Ideální k vysokohorským tůrám, popřípadě menším procházkám kolem potůčku. Jednou z nich je velice pěkná a nenáročná procházka kaňonem Korito Mostnice. Vychází se z obce Stara Fužina a podél říčky Mostnice dojdete až k vodopádu Mostnice a zase zpět. Velice pěkné, na pohodu zabere 3-4 hodiny.

Soutěska Vintgar
Nedaleko od jezera Bled, se nachází Soutěska Vintgar. Z Bedu do Spodjho Gorje vozem, dále je značeno Vintgar, nebo z Bledu pěšky cca 1 hodina.
Soutěska, jako že jo, pěkná, ale kdo navštívil před tím soutěsku Lichtenštejnskou soutěsku a jiné v okolí Zell, nebo Slovenský ráj, bude asi malinko zklamán jako my. 

Návrat a termální lázně
Při návratu ze Slovinska domů jsme cestu rozložili na dvě etapy se zastávkou v oblasti termálních lázní v Rakousku v oblasti ThermeLand. V obci Funsternfeld jsme zaparkovali v kempu, který je součástí, údajně největšího bazénu v Evropě. Velice příjemné prostředí, bazén SUPER, v ceně kempovného. Ideální na poslední zastávku před posledním úsekem na cestě domů. GPS 47.0564619N, 16.0666867E.