Rakousko - Slovinsko

Klientský tip na dovolenou karavanem

Klientský TIP

Cestovní rozjezd na začátek, město Graz. Velmi dobrý kemp Reisemobilstellplatz Graz (GPS 47.0250283N, 15.3940664E) ležící v ideální vzdálenosti od dálnice a centra města. Dostatek místa pro parkování karavanu i obytných aut, velmi pěkné sanitární zařízení a vše kolem za 1. Bezprostředně vedle kempu leží nádherný nerezový bazén o velikosti asi 100x50bm, na dně pokrytý kamennými oblázky. Dostupnost do centra od zastávky MHD (cca 10 min pěšky od kempu). Prohlídka města ležícího na řece Mur v poklidném tempu zabere 2-3 hod. Určitě stojí za návštěvu.

Klagenfurt - Minimundus - Pyramidenkogel

V odpoledních hodinách, po osvěžující koupeli, přesun cca 180km do Klagenfurtu. Klagenfurt ležící u nádherného jezera Wörthersee s mírně minerální, teplou vodou, ideální pro výlety na kolech kolem jezera. Na východním břehu jezera leží kemp, který je v sezonu bohužel neustále plný a přelidněný. V mimo sezonu asi dobré. Avšak naše doporučení pro kempování je 7 km na jih k jezeru Rauschelesee, a SUPER kemp Reichman (GPS46.5828914N, 14.2283275E), jezero parádní koupání, klidné prostředí, parádním dojezdem do Klagenfurtu, dále 12 km na rozhlednu Pyramidenkogel, kterou můžete pozorovat přímo z kempu - Nejvyšší rozhledna s dřevěnou konstrukcí na světě. 
Při pěkném počasí vyhlídka s dohledem i na Triglav a celé panorama Julských alp.

Klagenfurt - MINIMUNDUS (www.minimundus.at) miniaturní stavby z celého světa na malém kousku plochy. Prohlídka v klidném tempu zabere cca 2 hod. Poloha Minimundusu je ideální i k výjezdu na kole kolem jezera, popřípadě i směrem do centra města. Kolem jezera vede cyklostezka, občas s pěknou hospůdkou. Nenáročné i s dětmi.

Ljubljana - kaňon Škocjanské jame - Jeskyně Postojenska

Z Klagenfurtu, směrem do Slovinska jsme přejeli přes sedlo Loiblpass, UPOZORNĚNÍ. Do sedla je zákaz vjezdu přípojných vozidel nad 750kg, obytná auta mohou projet. My jsme projeli také, asi jako první v historii s karavanem, ale na hranici s příspěvkem Rakouské policii za 20EUR. Doporučuji tedy s karavanem do Slovinska projíždět tunelem po A11 přes Rosenbach, tunel poplatek 7EUR. Vzhledem k nepřízni počasí v alpách jsme cestu protáhly až na jih na Slovinské pobřeží do Portorože. Z Klagenfurtu cca 3 hod. Dálniční poplatek! Doporučení zastávek k navštívení po cestě na pobřeží.

Hlavní město Ljubljana, krátká zastávka na 2 hod, více asi není potřeba. Absolutní doporučením je Škocjanské jame. Největší podzemní kaňon v Evropě. Jeskyně svoji krápníkovou výzdobou našince, který byl v jakékoliv jeskyni v moravském krasu nenadchne, ale dominantní je velikost kaňonu, která určitě překvapí všechny. Moc pěkné. Obsahuje dvě trasy, jedna pod povrchem a druhá nad povrchem ve spodní části kaňonu. Absolvovali jsme pouze první část, která je určitě zajímavější a trvá cca 1:20 had, s dětmi ideální. V jeskyně je přísný zákaz focení, i na mobilní telefon.

Jeskyně Postojenska. Již na první pohled především v období prázdnin a top turistického ruchu, je vidět, že jste přijeli na "Václavák". Jelikož tuto atmosféru nevyhledáváme, tak jsme zaveleli k úprku. Oproti menším jeskyním a pohodové atmosféře je to tu masakr, se vším všudy. Jeskyně je atraktivní asi jen vláčkem, který v něm jezdí, ale jak jsme se později dozvěděli, tak aby stíhali nápor turistů, jezdil vláček v jeskyni rychlostí Pendolina, a vstupné pro 4-členou rodinu bylo cca 100 EUR. Určitě v případě prohlídky, mimo turistickou sezonu!

Nedaleko od Postojne, se nachází Lipice, proslulé chovem koní. Velice příjemné prostředí příjezdu, mezi ohradami se stády těchto krásných koní, kde jsme v zákazu stání zastavily a u ohrad koně hladily. Jelikož nejsme příliš velcí koňáci, do areálu jsme nevstupovali.

Příjezd na Slovinské pobřeží. Je zde více kempu, ale nakonec padla volba na camp Lucia. Velice příjemný kemp přímo u moře s výbornou dostupností do centra Portorože. Doporučuji býti dále od moře, kvůli hluku s přilehlých restaurací. Z kempu, po pěkné cyklostezce dojedete po pobřeží do Piraně. Jednoznačný cíl a skvost této oblasti. S dětmi nám to trvalo cca 40 min i se zmrzlinou (12km) 

Piraň je překrásné starobylé přístavní město s pohodovou atmosférou.

Bled a Bohinj
Po krátkém oddechu u moře jsme se přesunuli do Julských alp k jezeru Bled a Bohinj. Z důvodu Slovinských svátku byly kempy zaplněné. Využili jsme kempu Libce, který byl volný. Příjemný kemp vzdálený od Bledu cca 10 km. Kemp u jezera Bled. Neustále plný, je potřeba přijet do 9:00 hod ráno. Neberou rezervace. Pro obytné vozy je možno za 20EUR /noc využit parkoviště na ulici Kolodvorská, poblíž nádražní stanice Bled. Bez možnosti napojení na elektro.

Po cestování kolem jezer a jejich okolí DOPORUČUJI kemp v Bohinskej Bystrici Kamp Danica GPS46.2748881N, 13.9475006E. Velice příjemný kemp ležící u řeky Sava Bohnjka s dostupností po cyklostezce na Jezero Bohinj, s dostupností vozem k jezeru Bled. Pozor, nebraly rezervace. Ideální v Bledu na infocentru provolat kempy, ušetří se spoustu času s případným vracením z Bohinu zpět.

Bled
Příjemné místo s jezerem s termální vodou, na koupání ideální teplota. Prohlídka kolem jezera s návštěvou Bledského hradu, popřípadě plavba na lodičce kolem ostrova s kostelem. 

Bohinj
Jednoznačně pro nás hezčí a příjemnější než Bled. Jeho okolí zasazené bezprostředně mezi masivy hor je kouzelné. Koupání v jezeře parádní, malinko chladnější voda, ale v letních měsících osvěžující. 

Kaňon Korito Mostnice 
Ideální k vysokohorským tůrám, popřípadě menším procházkám kolem potůčku. Jednou z nich je velice pěkná a nenáročná procházka kaňonem Korito Mostnice. Vychází se z obce Stara Fužina a podél říčky Mostnice dojdete až k vodopádu Mostnice a zase zpět. Velice pěkné, na pohodu zabere 3-4 hodiny.

Soutěska Vintgar
Nedaleko od jezera Bled, se nachází Soutěska Vintgar. Z Bedu do Spodjho Gorje vozem, dále je značeno Vintgar, nebo z Bledu pěšky cca 1 hodina.
Soutěska, jako že jo, pěkná, ale kdo navštívil před tím soutěsku Lichtenštejnskou soutěsku a jiné v okolí Zell, nebo Slovenský ráj, bude asi malinko zklamán jako my. 

Návrat a termální lázně
Při návratu ze Slovinska domů jsme cestu rozložili na dvě etapy se zastávkou v oblasti termálních lázní v Rakousku v oblasti ThermeLand. V obci Funsternfeld jsme zaparkovali v kempu, který je součástí, údajně největšího bazénu v Evropě. Velice příjemné prostředí, bazén SUPER, v ceně kempovného. Ideální na poslední zastávku před posledním úsekem na cestě domů. GPS 47.0564619N, 16.0666867E.