RIZIKO NÁKUPU KARAVANU Z ULICE

SLEVA, KTERÁ SE MŮŽE HODNĚ PRODRAŽIT

Koupě obytného automobilu nebo karavanu bývá druhou nejvyšší investicí v rodinném rozpočtu. Hned po pořízení bydlení. Nákup obytňáku je výdajem, který se v řadě případů svou výší blíží přímo ke koupi bytu. Je proto s podivem, že i zde se setkáváme s prodejem ´tzv. "Z ulice".

NÁKUP KARAVANU "PRODEJ Z ULICE"

"Nevím, zda "Prodej z ulice" je nejtrefnější výraz, ale nenapadá mě lepší," vysvětluje šéf Karavan Centra Morava - Kroměříž Vladimír Záhorec. "Bavíme se tady o neautorizovaných prodejcích obytných aut, kteří nemají ani oprávnění k zastoupení od výrobců obytných aut a přívěsů, ani oprávnění ze strany Ministerstva dopravy České republiky," dodává Vladimír Záhorec.

HLAVNÍM LÁKADLEM JE CENA

Hlavním lákadlem, které neautorizovaní prodejci využívají, bývá cena. Jenže to, co na první pohled vypadá jako výhodná koupě, v sobě skrývá pro zákazníka nejedno riziko. První problém se může objevit hned při pokusu obytný automobil dostat v tuzemsku "Na značky" a přepsat na nového majitele.

RIZIKO MOŽNOSTI PŘIHLÁŠENÍ VOZIDLA

"Vozidlo zakoupené od neakreditovaného zástupce nemusí jít vůbec přihlásit. Důvodem může být, že vůbec není schváleno pro český trh, nebo třeba nesplňuje emisní podmínky," popisuje Vladimír Záhorec. V Karavan Centru Morava - Kroměříž se také často setkávají se zákazníky, kteří si pořídili obytňák v dobré víře, že jej budou moci řídit s "Papíry na osobák", tedy s řidičským oprávněním skupiny B. Pak se zjistí, že jsou to vozidla, která mají zfalšované doklady a jsou nesprávně registrována v hmotnostní kategorii do 3,5 tuny. Ve skutečnosti tuto hranici překračují, dodává Záhorec.

RIZIKO ZTRÁTY ZÁRUKY PRO VOZIDLO

Druhým úskalím bývají záruky. U obytných aut chrání zákazníka jak záruka podvozku, motoru, tak i záruka výrobce obytné nástavby. Jenže musí být správně spuštěná. Továrna musí vědět, že vůz převzal nový majitel. Pokud se tak nestane, což bývá častý prohřešek "Prodejců z ulice", kteří s výrobcem obytňáku nemají žádný kontakt, je uplatnění záručního servisu velmi komplikované.

To samé se týká i pozáručních oprav a nákup originálních náhradních dílů. Autorizovaný prodejce má kontakt se servisním střediskem výrobce, proto u opravy máte vždy jistotu, že se jedná o díl, který přímo sedí na Vaše vozidlo. Navíc seriózní firmy navíc nechávají své techniky pravidelně školit přímo v továrnách výrobců tak, aby ovládali technické postupy, prodejci "Z ulice" si něčím takovým netrápí.

RIZIKO SKUTEČNÉ VÝBAVY VOZIDLA

Cena je samozřejmě důležitým faktorem při nákupu vozidla, ale stejně tak je důležité zajistit, že dostáváte to, za co platíte. Nepříjemné je, když si myslíte, že kupujete auto s určitou výbavou, a pak zjistíte, že to není přesně to, co jste očekávali. Komunikace s prodejcem a pečlivé ověření výbavy vozidla jsou klíčové pro to, abyste se vyhnuli takovýmto situacím a zajistili si spravedlivý obchod.

V opačném případě, se může i stát, že prodejce "Z ulice" i když slibuje dodání zaplacené výbavy, po obchodu již nereaguje a Vaše dovolání je marné.

JAK SE VYHNOUT RIZIKŮM?

PROVĚŘENÍ PRODEJCE

Klíčová otázka tedy je, jak se takovému rizikovému nákupu vyhnout. Jak si může zákazník prověřit prodejce? Jak si může zákazník zkontrolovat, že mu prodejce spustil záruky na vozidlo? To je možné pouze prostřednictvím autorizovaného zástupce výrobce obytné části.

SEZNAM AUTORIZOVANÝCH PRODEJCŮ DANÉ ZNAČKY 

"Zájemcům o koupi obytného auta či přívěsu bych rozhodně doporučit podívat se na web výrobce a najít prodejce mezi oficiálními dealery a jejich servisními partnery. Každý výrobce tyto údaje uvádí, Autorizovaní prodejci a servisní partneři mají k dispozici také oficiální pověřovací listiny. Tím bych rozhodně začal, než někomu zaplatím za obytné auto," vysvětluje Vladimír Záhorec.

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu